Events

«

October 2017

»
MTWTFSS
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
single event multiple events

Partners

Dunlop

News


Latest News

 

New Caledonia and Australia Take out Oceania Titles

The New Caledonia Ladies proved too strong for their opposition taking out all top 3 positions in the Ladies Individual Event.

 

Sylvaine Durand defeated local player, Heimana Charles, in a tough 3 setter to take out 3rd position : 11/8, 13/11,11/6.  

 

The final was an all New Caledonia affair with Chrisine Deneufbourg taking on Christelle Nagle.  Christine won the first game, but it looked like Christelle had the upper edge taking the next 2 games.  However Christine powered back to take out the 4th & 5th games and the Oceania Ladies Champion Title for the 3rd time - 11/4,8/11,4/11,11/5,11/7.

 

 Womens Individual Winners Oceania Champs 2017

 

The Mens Finals were equally as exciting with Yann Lancrenon taking out the 3rd Place position from compatriot, Gael Gosse in another hard fought match - 8/11,11/7,8/11,11/7,11/5.  In the Mens Final Aussie Brad Freeme met the defending 2015 champion Nicolas Massenet.  Both had powered through their previous matches quite comfortably and there was much anticipation as to the outcome of the match.  Brad’s experience gave him the upper edge and he took out the 2017 Oceania Mens Champion in 4 strong games 8/11,11/7,8/11,11/7,11/5.

 

 Mens Individual Winners Oceania Champs 2017

 

In true island style the after party and presentation ceremony was lively and had everything up and dancing and enjoying themselves.

 

Oceania Squash thank the Tahitian Squash Federation for hosting a very successful Championships.  It was a job well done!!!  The next Oceania Championships will be held in conjunction with the Pacific Games in Samoa in July 2019.  See you all then.

 

Final Results for the Championships:

Mens Team Event : 1st - New Caledonia; 2nd - Tahiti; 3rd - Samoa

Womens Team Event : 1st - New Caledonia; 2nd - Australia; 3rd - Tahiti

Mens Individual Champion : Winner - Brad Freeme (Aus); Runner Up - Nicholas Massenet (NCL); 3rd Place - Yann Lancrenon (NCL)

Womens Individual Champion : Winner - Christine Deneufbourg (NCL); Runner Up - Christelle Nagle (NCL); 3rd Place - Sylvaine Durand (NCL)

Phillip Cridge Memorial Award for Sportsmanship : Yann Lancrenon (NCL)

 

Results from Oceania Individual Championships held in Papeete, Tahiti

Womens Event

1st Round :

Melanie Gloanec (TAH) bt Rebecca Brocard (TAH) : 3-0 (11/9, 11/0, 11/6)

Beatrice Villa (TAH) bt Sabine Wissert (TAH) : 3-0 (11/5, 11/8, 11/5)

Pamela Johnson (AUS) bt Agnes Chantre (TAH) : 3-2 (9/11, 11/5, 11/9, 5/11, 11/4)

Anais Galaud (NC) bt Janet Udy (NZ) : 3-2 (13/15, 7/11, 13/11, 11/4, 11/2)

 

Quarter Finals

[1] Sylvaine Durand (NC) bt Melanie Gloanec (TAH) : 3-0 (11/9, 11/0, 11/6

[4] Christine Deneufbourg (NC) bt Beatrice Villa (TAH) : 3-0 (11/4, 11/3, 11/5)

[3] Christelle Nagle (NC) bt Pamela Johnson (AUS) : 3-0 (11/5, 11/6, 12/10)

[2] Heimana Charles (TAH) bt Anais Galaud (NC) : 3-0 (11/8, 11/5, 11/8)

 

Semi Finals

[4] Christine Deneufbourg (NC) bt [1] Sylvaine Durand (NC) : 3-1 (11/9, 7/11, 13/11, 11/7)

[3] Christelle Nagle (NC) bt [2] Heimana Charles (TAH) : 3-1 (10/12, 11/6, 13/11, 11/8)

 

3rd Place Play-off

[1] Sylvaine Durand bt Heimana Charles (TAH): 3-0 (11/8, 13/11,11/6)

 

Final

[2] Christine Deneufbourg (NC) bt Christelle Nagle (NC) : 3-2 (11/4,8/11,4/11,11/5,11/7)

 

Mens Event

Round 1

Geoff Marfleet (SAM) bt Herve Roignant (TAH) : 3-2 (11/6, 9/11, 11/5, 10/12, 1/5)

Nicolas Stuhlfauth (TAH) bt Dan Wagner (AUS) : 3-0 (11/8, 11/7, 11/7)

Chad Rankin (SAM) bt Teiki Jouen (TAH) 3:0 (11/5, 11/6, 11/3)

 

Round 2

[1] Nicolas Massenet (NC) bt Geoff Marfleet (SAM) : 3-0 (11/6, 11/4, 11/1)

[8] Nicolas Faure (NC) bt Laurent Loudier (TAH) : 3-0 (11/7, 11/3, 11/9)

[5] Yann Lancrenon (NC) bt Laurent Ferrucci (TAH) : 3-0 (11/1, 11/2, 11/8)

[4] Ridge Chung (TAH) bt Ivan Chewlit (SAM) : 3-0 (11/9, 11/7, 11/4)

[3] Gael Gosse (NC) bt Nicolas Stuhlfauth (TAH) : 3-0 (11/9, 11/8, 11/2)

[6] Jordan Till (AUS) bt Jordan Chewlit (SAM) : 3-0 (11/9, 11/5, 11/5)

Laurent Guepy (NC) bt [7] Joseph Petelo (SAM) : 3-1 (11/4, 13/11, 9/11, 11/6)

[2] Brad Freeme (AUS) bt Chad Rankin (SAM) : 3-0 (115, 11/6 11/1)

 

Quarterfinals

[1] Nicolas Massenet (NC) bt [8] Nicolas Faure (NC) : 3-0 (11/7, 11/7, 11/7)

[5] Yann Lancrenon (NC) bt Ridge Chung (TAH) : 3-0 (11/6 11/4, 11/9)

[3] Gael Gosse (NC) bt [6] Jordan Till (AUS) : 3-0 (11/7, 14/12, 11/6)

[2] Brad Freeme (AUS) bt Laurent Guepy (NC) : 3-0 (116, 11/3, 11/6

 

Semi Finals

[1] Nicolas Massenet (NC) bt [5] Yann Lancrenon (NC) : 3-0 (11/5,14/12,12/10)

[2] Brad Freeme (AUS) bt [3] Gael Gosse (NC) : 3-1 (11/9,7/11,11/7,11/5)

 

3rd Place Play-off

[5] Yann Lancrenon (NC) [3] bt Gael Gosse (NC) : 3-2 (8/11,11/7,8/11,11/7,11/5)

 

Final

[2] Brad Freeme (AUS) bt [1] Nicolas Massenet (NC) : 3-1 (c)

 


<< Back