Events

«

October 2017

»
MTWTFSS
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
single event multiple events

Partners

Dunlop

News


Latest News

 

Oceania Championships 2017 Individual Results Day 1

After the excitement of the Teams Event everyone had a day off on Tuesday and all the players and officials were treated to a spectacular day on the island of Moorea by the Tahiti Squash Federation.

 

What a lovely way to relax and get to know their fellow players and team officials.  A big thankyou to Tahiti Squash and their Organising Committee for a fantastic day.  Everyone had a lovely day, although a few managed to get just a little too much sun and were suffering a bit for the start of the Individual Event today.

 

Rest Day Activities Oceania Champs 2017

(Rest Day Activities)

 

The finals for the Individual Event will be played late on Friday followed by the Closing Ceremony.

 

RESULTS – WOMENS INDIVIDUAL

DAY 1 – Wednesday, 20th September 2017

Main Draw – Round 1

Melanie GLOANEC (Tah) bt Rebecca BROCARD (Tah) : 3-0 (11/9, 11/0, 11/6)

Beatrice VILLA (Tah) bt Sabine WISSART (Tah) : 3-0 (11/5, 11/8, 11/5)

Pamela JOHNSON (Aus) bt Agnes CHANTRE (Tah): 3-2 (9/11, 11/5, 11/9, 5/11, 11/4)

Anais GALAUD (NC) bt Janet UDY (NZ) : 3-2 (13/15, 7/11, 13/11, 11/4, 11/2)

 

Main Draw – Round 2

Sylvaine DURAND (NC) bt Melanie GLOANEC (Tah) : 3-0 (11/9, 11/0, 11/6)

Christine Deneufbourg (NC) bt Beatrice VILLA (Tah) : 3-0 (11/4, 11/3, 11/5)

Christelle NAGLE (NC) bt Pamela JOHNSON (Aus) : 3-0 (11/5, 11/6, 12/10)

Heimana CHARLES (Tah) bt Anais GALAUD (NC) : 3-0 (11/8, 11/5, 11/8)

 

Plate

Agnes CHANTRE   Janet UDY

 

RESULTS – MENS INDIVIDUAL

DAY 1 – Wednesday, 20th September 2017

Main Draw – Round 1

Geoff MARFLEET (Sam) bt Herve ROIGNANT (Tah) : 3-2 (11/6, 9/11, 11/5, 10/12, 11/5)

Nicolas STUHLFAUTH (Tah) bt Dan WAGNER (Aus) : 3-0 (11/8, 11/7, 11/7)

Chad RANKIN (Sam) bt Teiki JOUEN (Tah) : 3-0 (11/5, 11/6, 11/3)

 

Main Draw – Round 2

Nicolas MASSENET (NC) bt Geoff MARFLEET (Sam) : 3-0 (11/6, 11/4, 11/1)

Nicolas FAURE (NC) bt Laurent LOUDIER (Tah) : 3-0 (11/7, 11/3, 11/9)

Yann LANCRENON (NC) bt Laurent FERRUCCI (Tah) : 3-0 (11/1, 11/2, 11/8)

Ridge CHUNG (Tah) bt Ivan CHEWLIT (Sam) : 3-0 (11/9, 11/7, 11/4)

Gael GOSSE (NC) bt Nicolas STUHLFAUTH (Tah) : 3-0 (11/9, 11/8, 11/2)

 

 


<< Back